Naz Ilgaz’ın yazısı

Avusturya’daki sağlık sistemi çok iyi ve erişilebilir bir hizmettir. Esas olarak kamuya açıktır, ancak özel olarak da sigortalı olabilirsiniz. Bu makalede, nasıl çalıştığını ve onunla ilgili bazı ilginç gerçekleri öğreneceksiniz.

Foto auf der e-card

Avusturya’da sağlık sistemi ile ilgili bilgiler

 • Avusturya’daki her vatandaş ve mukim sigortalı olmalıdır. Bu sadece yasalarca zorunlu tutulmakla kalmaz, aynı zamanda şiddetle tavsiye edilir. Sigortasız bir hastane faturası çok pahalı olabilir.
 • ÖGK (Österreichische Gesundheits Kasse) en popüler sosyal güvenlik kurumudur.
 • Genel sağlık sigortası kapsamında olduğunuzda, üzerinde resminizin bulunduğu bir e-Kart alırsınız.
 • Avusturya’da yasal olarak çalışmaya başladığınızda, başlangıç tarihinizden itibaren 7 gün içinde sosyal sigortaya kaydolursunuz.
 • Bir e-Kart size daha fazla ödeme yapmadan tıbbi hizmetler ve reçeteli ilaçları ucuza alma hakkı verir. Her ilacın maliyeti (geçerli listedeki ürünler için) yaklaşık 6,50 Euro’dur. Sadece kartınızı göstermeniz gerekir.
 • Avusturya’ya taşındığınızda bir aile doktoruna (Hausarzt) kaydolmanız size kolaylık sağlar. Özel sağlık sigortanız yoksa, seçtiğiniz doktorun “alle Kassen” veya “Kassenarzt” ibaresinin olmasına dikkat edin. Bu, e-Kartınızı kabul edecekleri anlamına gelir.

Çalışanlar için sigorta

Eğer çalışıyorsanız, işvereniniz tüm evrak işlerini yapmalı ve sosyal güvenlik numaranızı (4 hane + gg.aa.yy formundaki doğum tarihiniz) aldıktan sonra yerel polisinizden randevu almanız ve pasaportunuzu göstermiz gerekmektedir. Ve ardından kartınız o randevudan itibaren 2-3 hafta içinde size ulaşacaktır. Bekleme süresi boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilirsiniz, ancak ücretleri önceden ödemeniz gerekebilir. E-Kartı aldıktan sonra kliniğe geri dönün ve size geri ödeme yapacaklardır.

Aile üyeleri için sigorta

Avusturya’da ülkede çalışan birinin aile üyesi olarak yasal olarak yaşamak için oturma izniniz varsa ve çalışmıyorsanız, onlarla birlikte sigortalı olabilirsiniz (Mitversicherung). Sigorta sağlayıcılarıyla iletişime geçmeleri ve birlikte sigortalı olacağınızı bildirmeleri gerekir. Bu sadece doğrudan aile üyeleri için geçerlidir, dolayısıyla çocukların evlilik/partnerlik belgesini veya doğum belgesini ibraz etmeniz gerekecektir. Onaylandıktan sonra, e-Kartınız için website ler üzerinden başvurabilirsiniz. Daha sonra aile üyeniz her ay sigortanız için faturalandırılacaktır. Ödemeniz gereken miktar, aile üyenizin kazandığı maaşa göre değişecektir.

Öğrenciler için kişisel sigorta başvurusu

AB/AEA ülkelerinden gelen öğrenciler, Avusturya’da sağlık hizmetlerine erişmek için Avrupa Sağlık Sigortası Kartını kullanabilirler.

AB DIŞINDAKİ ÖĞRENCİLER İÇİN

 • 6 aya kadar olan konaklamalar için: Avusturya’ya seyahat etmeden önce satın alınan ve tüm riskleri kapsayan seyahat sigortası yeterli olacaktır.
 • 6 aydan uzun süreli konaklamalarda: Öğrenci ve araştırmacıların ikamet izni alabilmeleri için tüm riskleri kapsayan sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. 
 • Öğrenciler, resmi olarak bir Avusturya üniversitesine veya bir lisans programına kabul edildiklerinde, yerel kamu taşıyıcılarından sağlık sigortası alabilirler. Antragstellung – Wien online başvuru formlarını (çevrilmiş/açıklanmış form aşağıda) doldurarak ve ayrıca gerekli belgeleri getirerek başvurabilirler.

BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR

BAŞARILI BİR BAŞVURU İÇİN GEREKENLER (2021 İTİBARİYLE):

 • Doldurulmuş başvuru formu
 • Güncel öğrenci belgesi (Studienblatt)
 • Kimlik fotoğrafı (kopya) ya da e-Card (kopya)

OLAĞANÜSTÜ ÖĞRENCİLİK DURUMU İÇİN AYRICA (AUSSERORDENTLICHE STUDENTEN) 

 • Kabul bildirimi
 • Hazırlık kursundan onay

SİGORTA UZATILMASI/DEVAM ETMESİ:

Tüm bu belgeleri yanınızda getirdiğinizde 63,44 EUR/ay sigorta ücreti ödeyecek ve e-kart alacaksınız. Bir yıl geçerlidir ve her yıl 31 Aralık’tan önce bir eğitime devam onayı göndermeniz gerekir.

Yardımcı olabiliecek siteler

https://www.gesundheitskasse.at/

https://www.internations.org/go/moving-to-austria/healthcare

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s