Translation by Naz Ilgaz

Toplu taşıma, Avusturyalıların gurur duyabilecekleri birçok konudan biridir. İster büyük bir şehirde ister kırsal bir bölgede, toplu taşıma eşit derecede hızlı, verimli, sık ve dakiktir. Ulaşım türleri Avusturya’nın farklı bölgelerine göre değişiklik gösterir, bu blog yazısında size ülkenin 9 eyaleti arasında gidip gelmenin yolları hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz.  Viyana’da ücretsiz olarak nasıl dolaşabileceğiniz ve öğrencilerin yaz aylarında nasıl daha ucuza seyahat edebilecekleri konusunda bazı ipuçları almaya hazır olun!

Viyana (Wien)

Avusturya’nın başkenti ile başlayalım. Şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmak için Wiener Linien’den bilet almanız gerekiyor. Biletler online olarak, Wiener Linien app uygulaması’nda, Wiener Linien ofislerinde veya her metro istasyonunda ve bazı tramvaylarda bulabileceğiniz birçok bilet makinesinde mevcuttur. Fiyatlar tek yolculuk için 2,40€’dan, aylık bilet için 51€’ya ve bir yıllık bilet için 365€’ya kadar değişmektedir. Ayrıca yıllık bileti satın almayı ve yıllık toplam 396 € olmak üzere aylık 33 € ödemeyi de seçebilirsiniz. Bu son seçenekle, taahhüdünüzü herhangi bir noktada yaklaşık 20 € “erken bitirme ücreti” ödeyerek de sonlandırabilirsiniz.

  • Metro istasyonlarının girişinde veya bir tramvayın içine girerken fiziksel biletlerinizi damgalamayı unutmayın – daha yeni satın almış olsanız bile, biletler damga olmadan geçerli değildir, bu yüzden yine de para cezasına çarptırılabilirsiniz! Ve bedava binmeyi önermiyoruz: Bilet kontrolleri nadiren gerçekleşse de, 103 € para cezası ödemeye değmez, bize güvenin.
  • Viyana’da haftalık/aylık biletlerin yalnızca haftanın/ayın ilk gününden itibaren geçerli olduğunu ve satın alma tarihinize göre ayarlanamayacağını unutmayın! Yani biletinizi hafta ortasında alırsanız, sadece haftanın kalan yarısında kullanabilirsiniz.

Viyana, metrosu olan tek Avusturya şehridir (yerel adı «U-Bahn»dır). Beş metro hattından oluşan, tüm Viyana bölgesini kapsıyor ve şehri hızlı ve rahat bir şekilde dolaşabileceğiniz şekilde tasarlandı. U-Bahn, her gün 05:00 ile 01:00 saatleri arasında 2 veya 5 dakikalık aralıklarla çalışır. Cuma ve Cumartesi geceleri ve tatillerden önceki gecelerde metro 24 saat çalışır.

Diğer mevcut ulaşım türleri arasında otobüsler (gece otobüsleri de), tramvaylar ve S-Bahn’lar (hızlı trenler) bulunur. İkincisi, Viyana’nın çevresini başkente bağlamak için ÖBB tarafından tasarlandı. Ayrıca ana tren istasyonuna (Hauptbahnhof’a) ulaşmak için mükemmel bir yoldur. S7 trenine binerek Viyana havalimanına yarım saatten daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ancak bu rota normal ulaşım biletleri kapsamında değildir ve ayrı bir bilet satın alınmasını gerektirir.

Satın aldığınız biletin türüne dikkat edin: genellikle normal biletler yalnızca şehir merkezinde (Kernzone) geçerlidir. Belirlenen alanın dışına çıkarsanız, ayrı bir bilet satın almanız gerekir. 

Aşağı Avusturya (Niederösterreich)

Aşağı Avusturya’ya seyahat etmenin birkaç yolu ve ulaşım aracı vardır. Avusturya’nın o bölgesindeki birçok şehre Viyana’dan bölgesel ÖBB trenleri ve S-Bahn’lar ile kolayca ulaşılabilir.

Изображение

Salzburg

Ünlü besteci Mozart’ın memleketinde yaşayanlar, elektrikle çalışan çevre dostu tramvay ve otobüslerden faydalanabiliyor. Bilet fiyatları 24 saatlik geçiş için 6,40€ (bileti önceden, internetten veya otomat kullanarak satın alırsanız 4,30€), aylık geçiş için 59€ ve yıllık geçiş için 365€ arasında değişmektedir. Tüm fiyatları Salzburg Verkehr‘in resmi web sitesinde kontrol edebilirsiniz. Biletlerin sadece Salzburg eyaletinin bölgelerinden biri için geçerli olduğunu unutmayın. Başka bir bölgeye giderseniz yeni bir geçiş kartı aldığınızdan emin olun!

Salzburg eyaleti ayrıca iyi çalışan bir S-Bahn ağına sahiptir. Eyalet başkentinin çekirdek bölgesinde, otobüs biletleri tren yolculukları için de geçerlidir. Varış noktanıza en iyi bağlantıları kontrol etmek için Salzburg Salzburg Verkehr-App’i kullanabilirsiniz.

Изображение

Karintiya (Kärnten)

Kärntner Linien tarafından işletilen, Karintiya ziyaretçileri ve vatandaşları için birçok otobüs güzergahı mevcuttur. Doğrudan otobüs şoföründen tek bir yolculuk bileti satın alabilirsiniz. Karintiya 50 bölgeden oluşur. Geçiş yapacağınız bölge sayısına bağlı olarak, bireysel yolculuk bilet fiyatları 1,90 €’dan başlar ve yalnızca tek bir otobüs yolculuğu için geçerlidir (otobüs değişikliğine izin verilmez). Ayrıca mobil uygulama üzerinden de bilet satın alabilirsiniz. Rotanızı planlamak ve yolculuğunuz için bilet fiyatını öğrenmek için Kärntner Linien resmi official website’sini ziyaret edin.

Tek bir bölgede aylık geçiş ücreti 32,50 €’dur (öğrenciler için 22 €). Yıllık geçiş size bir bölge için 325€’ya mal olacak ve daha fazla bölge kapsadıkça fiyat artacaktır.

Styria (Steiermark)

Kärntner Linien tarafından işletilen, Karintiya ziyaretçileri ve vatandaşları için birçok otobüs güzergahı mevcuttur. Doğrudan otobüs şoföründen tek bir yolculuk bileti satın alabilirsiniz. Karintiya 50 bölgeden oluşur. Geçiş yapacağınız bölge sayısına bağlı olarak, bireysel yolculuk bilet fiyatları 1,90 €’dan başlar ve yalnızca tek bir otobüs yolculuğu için geçerlidir (otobüs değişikliğine izin verilmez). Ayrıca mobil uygulama üzerinden de bilet satın alabilirsiniz. Rotanızı planlamak ve yolculuğunuz için bilet fiyatını öğrenmek için Kärntner Linien resmi official website’sini ziyaret edin.

Tek bir bölgede aylık geçiş ücreti 32,50 €’dur (öğrenciler için 22 €). Yıllık geçiş size bir bölge için 325€’ya mal olacak ve daha fazla bölge kapsadıkça fiyat artacaktır.

Steiermark

Steiermark da birkaç tarife bölgesine ayrılmıştır ve bilet fiyatı, hedefinize ulaşmak için geçeceğiniz bölge sayısına bağlı olacaktır. Verbund Linie, yolcularına, satın alınan bölgelerdeki tüm ulaşım araçları için geçerli olan ağ biletlerine erişim sağlar ve otobüs/tren değiştirdikten sonra başka bir bilet satın almak zorunda kalmazsınız. Styria’nın ulaşım türleri arasında banliyö, bölgesel ve REX trenleri, bölgesel otobüsler, şehir içi ulaşım ve gece otobüsleri bulunur.

Satın alınabilecek farklı ağ bileti türleri vardır. Saatlik bilet satın alabilirsiniz (1 ila 6 saat arası), burada bir saatlik ağ bileti size bir bölge içinde 2,50 €’ya mal olur. Bir bölge için aylık geçiş ücreti 54,10 € iken, tek bir bölge için yıllık geçiş 490 €’dur. Verbund Linie‘nin resmi web sitesinde bilet türleri ve farklı indirimler hakkında daha fazla bilgi edinin. Tüm biletler otobüs şoförlerinden, tramvaylardaki otomatlardan, tren istasyonlarından veya bilet gişelerinden satın alınabilir. «BusBahnBim» çevrimiçi rota planlayıcısını kullanarak gerekli bağlantıyı arayabilirsiniz.

Tirol

Verkehrsverbund Tirol (VVT), yolcularına ihtiyaca göre birçok farklı geçiş seçeneği sunuyor. Şehir, bölge ve tüm Tirol bölgesi biletleri arasından seçim yapabilir veya belirli bir rota seçebilir ve ardından tek seferlik, haftalık, aylık veya bir yıllık bilet satın alabilirsiniz. Örneğin, tüm eyalet bölgesi için yıllık bir geçiş kartı satın almak isterseniz, size 509,40 €’ya mal olur. Innsbruck Hauptbahnhof’tan Inssbruck Westbahnhof’a tek bir yolculuk S-Bahn, tramvay (Strassenbahn) veya otobüsle 6 € tutarındadır. Belirli fiyatlar VVT’nin online bilet mağazası’nda bulunabilir.

Rota planlama ve gerçek zamanlı bağlantı kontrolü için VVT SmartRide App indirebilirsiniz. VVT TimeView App  ile otobüs, tramvay ve trenlerin kalkış saatlerini asla geç kalmamak için kontrol edebilirsiniz.

Vorarlberg

Vorarlberg, kayak severler için toplu taşımadan tasarruf etmek için mükemmel bir yer olacaktır: ski-pass sahibi kişiler tüm kayak otobüslerine ücretsiz erişim hakkına sahiptir. Kayak sezonu dışındaki bilet fiyatları aşağıdaki tablo’da iyi bir şekilde gösterilmektedir. «Domino» (yalnızca seçilen tarife bölgeleri için) ve «maximo» (tüm Voralberg bölgesi) geçiş türleri arasında seçim yapabilirsiniz. «Domino» bilet fiyatı, geçeceğiniz bölge sayısına bağlıdır. Örneğin, yalnızca bir bölgede tek bir yolculuk yaparsanız, tek bir yolculuk için size 1,60 €’ya mal olur. Tek bir bölge içinde bir yıllık “domino” biletinin maliyeti 178 Euro’dur. Aynı dönem için «maximo» geçiş ücreti 385 €’dur ve bunu Vorarlberg’in tüm bölgelerinde seyahat etmek için kullanabilirsiniz. Bir rota planlayıcı kullanmak için «cleVVVer Mobil» app uygulamasını kullanabilir veya sadece resmi websitesi kullanabilirsiniz.

Yukarı Avusturya (Oberösterreich)

Yukarı Avusturya’daki toplu taşıma şirketi OÖVV, yolcularına varış noktanıza ulaşmanın en iyi yolunu öneren kullanışlı bir OÖVV INFO App uygulaması sunuyor. Otobüs ve tramvaylarla başlayan ve Park & Ride, Kiss & Ride ve bisiklet kiralama hizmet noktalarının bir göstergesi ile biten tüm ulaşım araçlarını içerir. Biletler, uygulamayı kullanarak çevrimiçi olarak da kolayca satın alınabilir.

LINZ

Linz’e seyahat edenler birçok farklı bilet seçeneği bulabilirler. MINI-Karte, biniş noktasından maksimum 4 durak olan kısa mesafeli yolculuklar için kullanılır ve maliyeti 1,30 €’dur. MIDI-Karte ile 2,50 € karşılığında daha uzun tek yön yolculuklara çıkabilirsiniz. 5 € karşılığında MAXI-Karte, toplu taşıma araçlarını 24 saat kullanmanıza izin verir. Aylık geçiş ücreti 50,10€, yıllık geçiş ise 285€’ya mal olacak. Tüm geçişler bilet makinelerinde, bilet gişelerinde ve LinzMobil App uygulamasında mevcuttur.

Birçok bilet indirimi olduğunu unutmayın. 18 yaşını doldurmuş ve daimi adresi Linz’de olanlar, çeşitli indirimlerden yararlanmanızı sağlayan Aktivpass card’a başvurabilirler. Aktivpass’ı kullanarak aylık bileti 14€’ya (50,10€ yerine) alabilirsiniz. Öğrenciler, çocuklar, öğrenciler, kursiyerler, çalışanlar ve yaşlılar için indirimli bilet fiyatları da vardır. Fiyatlar hakkında daha fazla bilgiyi LINZ AG LINIEN’in resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

WELS VE STEYR

Wels’teki toplu taşıma için bilet bilgileri, Wels Linien‘in resmi web sitesinde mevcuttur. Steyr’e seyahat edenler bilet fiyatları bilgilerini Stadtbetriebe Steyr GmbH website’sinde bulabilirler.

Burgenland

Eisenstadt, Neusiedl am See, Parndorf ve Burgenland’ın diğer kasabalarına Viyana’dan ÖBB trenleri ile rahatlıkla ulaşılabilir. Viyana’dan Neusiedl am See’ye veya Viyana’dan Eisenstadt Bahnhof’a tek yön biletin fiyatı 12,20 Euro’dur. Tüm ulaşım bağlantılarını ÖBB rota planlayıcı üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Bisikletler, Burgenland’da popüler bir ulaşım şeklidir. Bisiklet kiralama hizmeti  nextbike, sürücüler için uygun fiyatlar sunar. Bir saatlik bisiklet kullanımı size sadece 1€’ya mal olur ve ayrıca 24 saatliğine 10€’ya bisiklet kiralayabilirsiniz. Kiralama prosedürü hızlı ve kolaydır ve nextbike-App aracılığıyla yapılır. Bisiklet kiralama hizmeti Lower Austria (Aşağı Avusturya) ve Klagenfurt‘ta da faaliyet göstermektedir.

Bölgesel Trenler

ÖBB, Avusturya topraklarında tren, otobüs ve tramvay bağlantılarının yanı sıra birçok uluslararası tren yolculuğu sağlayan ulusal demiryolu şirketidir. Tren biletlerini resmi website ile veya ÖBB mobil uygulaması üzerinden online olarak kolayca satın alabilirsiniz. Ekstra 3 Euro karşılığında bir koltuk rezerve edebilirsiniz. Aşırı seyahat nedeniyle resmi tatillerde ve hafta sonları bunu yapmanızı öneririz. Ancak normal günlerde, fazladan ödeme yapmak zorunda kalmadan genellikle ücretsiz bir yer bulabilirsiniz.  

Düzenli olarak trenle seyahat etmeyi planlıyorsanız, kesinlikle ÖBB müşteri kartlarını «Vorteilscard» gözarmanızı öneririz. ÖBB Vorteilscard 66, ÖBB Vorteilscard Classic, ÖBB Vorteilscard Family, ÖBB Vorteilscard Jugend veya ÖBB Vorteilscard Senior ile Avusturya’nın güzelliklerini keşfederken tren biletlerinde önemli ölçüde indirimli fiyatlara sahip olabilir ve çok tasarruf edebilirsiniz! Örneğin, bir ÖBB Vorteilscard Jugend ile Viyana-Neusiedl am See gidiş-dönüş ücreti size 12,20 €’ya (24,40 € yerine) mal olacak, böylece %50’ye varan tasarruf sağlayabilirsiniz!

WESTbahn, Avusturya’da faaliyet gösteren özel bir tren şirketidir. Yolcularına Viyana’dan St. Pölten, Linz, Wels ve Salzburg gibi şehirlere düzenli tren bağlantıları sunmaktadır. WESTbahn trenlerinde indirimli bilet satın almak için ÖBB Vorteilscard’ı kullanabilirsiniz. Biletlerinizi online olarak, bilet makineleri olan tütüncülerden, WESTshop’lardan ve hatta trenlerin içinden bile alabilirsiniz.

Ve şimdi hepinizin beklediği ipuçlarından bahsedelim!

VİYANA’DA ÜCRETSİZ ULAŞIM NASIL OLUR?

Viyana’daki bisiklet kiralama hizmeti «CityBike Wien», Avusturya başkentinin vatandaşlarına ve konuklarına şehirde seyahat etmek için çevre ve bütçe dostu inanılmaz bir fırsat sunuyor. İlk kullanım saati herkes için tamamen ücretsizdir ve – iyi düşünülmüş istasyon tahsis sistemi ve bisiklet sürücüleri için son derece gelişmiş altyapı sayesinde – bu, son varış noktanıza kolaylıkla ulaşmanız için fazlasıyla yeterlidir. Kayıt işlemi de çok basit ve hızlıdır. Hava güzel ve güneşliyse – bir gezintiye çıkın 

ÖĞRENCİ OLARAK AVUSTURYA’DA NASIL UCUZ SEYAHAT EDİLİR?

ÖBB, Avusturya’daki öğrenciler için harika bir seyahat fırsatı sunuyor. 3 Temmuz’dan 12 Eylül’e kadar öğrenciler yaz bileti ile gezilerinin tadını çıkarabilirler (Sommerticket). Bu bilet size Avusturya’da bir ay boyunca sadece 39€’ya (20 yaşından küçükseniz) veya 69€’ya (20-26 yaş arası insanlar için) seyahat etmenizi sağlar! Viyana’dan Salzburg’a normal tek yön biletin 56,50 € olduğunu hesaba katarsak, Sommerticket kesinlikle harika bir fırsat!

Sommerticket’i almak için, yılda sadece 19 €’ya alınabilen bir ÖBB Vorteilscard Jugend’e sahip olmanız gerekir. Bu kart, daha sonra tren koltuğu rezervasyonu yaparken (3 € yerine 1 € ödeyebilirsiniz) ve indirimli bir havaalanı bileti satın alırken de faydalı olacaktır.

Bu blog gönderisini bilgilendirici bulduğunuzu umuyoruz ve şimdi ipuçlarımızı kullanarak Avusturya’yı keşfetmeye hazırsınız!

Sorularınız için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s