Translation by Naz Ilgaz

Almanca öğrenmek çoğumuz için zor olabilir. Ama bundan korkmana gerek yok! Nihayetinde AB’de en çok konuşulan dildir ve size pek çok kapıyı açabilir. Oturma izni başvurusu yaparken Almanca seviyemizi kanıtlamamız gerektiğinden, burada en önemli sertifikaların kapsamlı bir listesini sunuyoruz.

Avusturya’da yaşamak için Almanca öğrenmek gerekli mi?

Avusturya’da yaşamak için dili öğrenmek iyi bir seçenektir. Günlük hayattan örnek vermek gerekirse, süpermarketlerde ve mağazalarda bazı insanlar İngilizce konuşabilir veya günlük yiyeceklerinizi ödemek için fazla konuşmanız gerekmeyebilir, ancak hazırlıklı olmak her zaman daha iyidir. Başka bir örnek: Viyanalı garsonlar huysuz “cazibeleri” ve ne pahasına olursa olsun İngilizceden kaçınmalarıyla tanınırlar.

Viyana’da ve diğer turistik şehirlerde İngilizce konuşanlar bulacaksınız, ancak uluslararası turizmin olmadığı yerlerde onları beklemeyin. Genç yabancı nüfus oranının çok yüksek olduğu Amsterdam veya Berlin gibi diğer bazı ultra kozmopolit ülkelerde veya şehirlerde yerel dili öğrenmek Avusturya’da olduğu kadar gerekli olmayabilir.

En azından Viyana’da neredeyse tüm gençlerin İngilizceyi mükemmel bir şekilde konuştuğu doğru olsa da, çoğu çalışma ortamı sizden Almanca konuşmanızı isteyecektir. Elbette istisnalar vardır: farklı ülkelerde müşterileri olan uluslararası şirketler, yeni kurulan şirketler, bankalar veya burada bulunan uluslararası kuruluşlar (BM gibi) ana dilleri olarak İngilizce kullanır.

Üniversiteye gelince, tamamen İngilizce olan farklı yüksek lisans ve lisans programları var, ancak bunlar az ve doğal olarak uluslararası alanlara odaklanıyor. Almanca bir derece veya yüksek lisans derecesi almak istiyorsanız, B2 veya C1 sınavına girmeniz istenecektir (bu, eğitim alanına ve üniversiteye bağlıdır). Bu resmi kanıt, Avusturya’da yaşamak için vize başvurusu yaparken de istenir.

Günün sonunda, biraz zaman geçirmeyi planladığınız ülkenin dilinin temellerini öğrenmek her zaman iyidir ve bu her zaman bir saygı göstergesi olacaktır. Bu nedenle, aşağıda en önemli Alman sertifikalarının bir listesini sunuyoruz; herkes için hangi sınavların geçerli olduğu; ve farklı vizeler için hangi seviyelere ihtiyaç duyulduğunu bu yazıda bulabilirsiniz.

Hangi resmi Almanca dil sınavları var?

Almanca bilginizi kanıtlamak için birçok resmi sınav var, ancak burada Avusturya’da en çok tanınanları sunuyoruz.

ÖSD

Österreichisches Sprachdiplom Deutsch (Avusturya Almanca Dil Diploması) ve ayrıca Österreich, Schweiz, Deutschland (Avusturya, İsviçre, Almanya) anlamına gelir, çünkü bu üç ülkede (DACH ülkeleri olarak da bilinir) tanınan bir sertifikadır. Bu sınav, okuduğunu ve dinlediğini anlama, yazılı anlatım (yazma ve dilbilgisi) ile sözlü anlatımı içerir. Bu sınavın özelliği, yukarıda bahsedilen üç ülkenin farklı konuşma biçimlerini dikkate almasıdır, bu nedenle sadece bir tür Alman lehçesine odaklanmayacak, birkaçını birleştirecektir.

Sınava nerede girebilirim? Avusturya’da bunu yapabileceğiniz, farklı eyaletlere dağılmış birçok merkez vardır, ancak bunu kendi ülkenizde de yapabilirsiniz.

Merkezleri burada bulabilirsiniz: ÖSD Centers

Fiyatı ne kadar? Bu sınavı yaptığınız seviyeye ve merkeze bağlıdır. Fiyat A1 için 130 € ve C1 için 250 € civarındadır. Sınava girmek için seçmiş olduğunuz merkezden tam fiyatı kontrol edebilirsiniz.

ÖIF

Österreiches Integrations Fond (Avusturya Entegrasyon Fonu) anlamına gelir. Bu sınav, 2017 yılında Entegrasyon Yasası reformu ile birlikte uygulamaya konmuştur. Bu sınav vize başvurusu için geçerlidir ve oturma izni yenilemeleri ve Avusturya vatandaşlığı başvurusu için kabul edilen tek sınavdır. Özellikleri arasında, ulusal lehçenin benzersiz ifadeleri ve sözcüklerinin yanı sıra Avusturya kültürüyle ilgili sorularla Avusturya Almancasına odaklandığını görebilirsiniz: hükümet sistemi, demokrasi, vb. Sadece A1’den B2’ye kadar olan seviyeleri sunar ve Avusturya hakkında sorularınız olsun veya olmasın, sertifikaya ne için ihtiyacınız olduğuna bağlıdır.

Sınava nerede girebilirim? Avusturya’daki farklı merkezlerde yapabilirsiniz.

Merkezleri burada bulabilirsiniz: burada

Fiyatı ne kadar? Sınava girdiğiniz merkeze bağlı olarak, sınav ücreti 130 € ile 160 € arasında olabilir.

GOETHE-ZERTIFIKAT

Adından da anlaşılacağı gibi Goethe Enstitüsü tarafından verilen sertifikadır. Bu kurum, Almanca’nın dünyaya yayılmasından sorumludur, bu nedenle farklı ülkelerde de ders veren birçok merkez vardır. Test, diğerlerinin yanı sıra gençler, işçiler, üniversite öğrencileri için özel formatların yanı sıra genel bir formatta da sunulmaktadır.

Sınava nerede girebilirim? Enstitünün dünyadaki herhangi bir merkezinde.

Ülkeye göre listeyi buradan bulabilirsiniz: burada.

Fiyatı ne kadar? Seviyeye ve yaptığınız yere bağlı olarak, fiyat 150 € civarındadır.

TEST DAF

Deutsch als Fremdsprache (Yabancı Dil Olarak Almanca) anlamına gelir. Bu test diğerlerinden farklı olarak seviyeye göre sınıflandırılmamıştır. Bu genel bir testtir ve sonunda hangi seviyede olduğunuzu bilmenizi sağlayan sonucu alırsınız. Genel olarak, Almanya üniversitelerinde Avusturya’dan daha fazla kabul görmektedir, ancak yine de bazı konularda yardımcı da olabilir.

Sınava nerede girebilirim? Almanya ve dünyadaki çeşitli merkezlerde.

Tam listeyi burada bulabilirsiniz. burada.

Fiyatı ne kadar? Fiyat, sınavı yaptığınız ülkeye bağlı. Almanya’da sabit fiyatı 195 €’dur.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, birçok çeşit resmi test var. Burada bahsettiklerimiz, Avusturya’daki yaşamınızı geliştirmeniz için en önemlileri arasındadır. Hedeflerinize bağlı olarak, hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar vereceksiniz. ÖIF, uzun süreli vize veya vatandaşlık almak için gereklidir, ancak örneğin bir İsviçre veya Alman üniversitesinde okumak istiyorsanız, size pek yardımcı olamaz. ÖSD, Almanca konuşulan bu 3 ülkede size kapıları açmak için çok faydalı, ancak Avusturya vizenizi yenilemek için kullanışlı değil! Ayrıca, bu süre içinde seviyeniz değişmiş olabileceğinden, genel olarak testinizin sonucunun bir yıldan eski olmamasının bir gereklilik olduğunu da unutmamalısınız.

Peki Avusturya vizem için hangi teste başvurmam gerekiyor?

İLK KEZ

Avusturya vizesine ilk kez başvurmak için (tür ne olursa olsun: öğrenci, aile üyesi, iş) mutlaka en az A1 seviyesini göstermeniz gerekir. Bu ilk uygulama, tabiri caizse “en kolay”dır, çünkü bu seviyeyi Almanca konuşulan bir okulda veya üniversitede, herhangi bir resmi sınavla veya resmi bir derece (baccalaureate, bachelor ya da master lisansı) okuduysanız belirli bir “entegrasyon” seviyesine sahip olduğunuzu göstererek kanıtlayabilirsiniz.

İLK YENİLEME

Vizenizi aldıktan bir yıl sonra vizenizi yenilemeniz gerekir, bu sefer herhangi bir Almanca belge ibraz etmenize gerek yoktur.

İKİNCİ YENİLEME

İki yıl sonra vizenizi tekrar yenilemeli ve ilk kez ikamet başvurusu yaparken kabul ettiğiniz uyum sözleşmesine uymalısınız. Bu anlaşmaya uyması gereken vizeler şunlardır: Rot-Weiß-Rot, Niederlassungsbewilligung ve tüm biçimleriyle Familienangehöriger. Bu ikinci yenileme için ÖIF sınavı ile A2 seviyesi sertifikasına sahip olmanız gerekir.

VATANDAŞLIK VEYA DAİMİ İKAMET BAŞVURUSU

İkamet durumunuza ve Avusturya’da yaşadığınız yıllara göre, en az 6 veya 10 yıla kadar ikamet ettikten sonra (vizeye bağlı olarak), daimi ikamet veya vatandaşlık için başvurabilirsiniz. O zaman ÖIF sınavı ile B1 seviyesine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

Entegrasyon sözleşmesinin yerine getirilmesi için Migrations web sitesinde danışabileceğiniz birkaç istisna vardır. 

Sonuç olarak

Almanca öğrenmek en kolayı değil ama Avusturya’da daha fazla imkana sahip olmak son derece gerekli. Diğer yazılarımızda Avusturya lehçesinin özelliklerinden ve burada yaşayan insanları daha iyi anlamamıza yardımcı olabilecek çeşitli kaynaklardan bahsedeceğiz. Ne düşünüyorsunuz? Almanca zor mu? Avusturya’da yaşamak için bunu konuşmak gerekli mi? Yorumlarınızı bırakın!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s